niedziela, 18 października 2015

z kroniki rodzinnej


Oto szczoteczki wiszące jak nietoperze, ale nie chcę pisać o nietoperzach lecz o Szpaku Fryderyku, bo wlaśnie na to przedstawienie wybraliśmy się z dziećmi do teatru.Zachwyciła mnie scenografia, zwierzaki i muzyka i gra aktorów.

To była opowieść w tak opowiedziana w tak niesamowitym klimacie, że  wsiąklismy wszyscy. Czasami zerkałam na miny dzieciaków, były wstrząsnięte, nie mieszane.przesłanie? 
Nic złego nie może stać się nawet najbardziej bezbronnemu stworzeniu, dopóki na świecie są ludzie o współczujacych sercach.


ze strony Teatru Lalki
„Szpak Fryderyk” to pełna uroku i ciepła historia dwójki samotnych sąsiadów, których tak samo wiele dzieli, jak i łączy. Pani Maier hoduje szczury, natomiast Pan Huber zafascynowany jest ptakami i najbardziej umiłował szpaki. Trudno im się porozumieć, co jest źródłem wielu zabawnych przygód. Zbliży ich niezwykłe zdarzenie – pozornie niemiłe, brudne i złe szczury zaopiekują się chorym szpakiem-nielotem. W prostocie tej historii zawarta jest ogromna mądrość, a stwarzany na scenie świat urzeka swoją nietuzinkowością i fascynuje magią zaklętą w starych przedmiotach. Tutaj każda rzecz opowiada swoją historię i dzieli się zamkniętą w niej przeszłością, a magia ożywiania sprawia, że szczuorzo-ptasi świat okazuje się nam bardzo bliski.

Ta opowiastka o dwójce dorosłych osób, której towarzyszą przygody ze świata zwierząt przybiera bardzo ciekawą formę rozmowy z dzieckiem. Wykorzystanie bliskiego najmłodszym języka multimediów w formie bogatych wizualizacji i mappingu, pogłębia sensy opowiadanej historii, co w połączeniu ze scenografią wprost z antykwariatu, tworzy niezwykle ciekawą mieszankę plastyczną.

„Szpak Fryderyk” to spektakl dla dzieci i dorosłych, który pokazuje jak to, co nam dalekie, może okazać się bliskie i warte oswojenia. Lekka, opowiedziana z humorem historia, ma w sobie bardzo wiele mądrości – uczy tolerancji, zrozumienia, poszanowania drugiej osoby, pokazuje jak wiele piękna i niezwykłości drzemie w relacjach międzyludzkich.

Jak mawia przysłowie: „kto się czubi, ten się lubi” – i tak właśnie jest również z tą ekscentryczną parą sąsiadów. Ich miłość do zwierząt jest uczuciem wartym naśladowania, a rodząca się między nimi przyjaźń ma ogromną wartość wyzwalania głęboko skrywanych emocji.
a potem odbyła sie obowiązkowa sesja fotograficzna, szkoda tylko, ze nie miałam aparatu.scenografia została zbudowana z tego co została znalezione na wysypisku :))))


 ze szpakami :)z aktorem, który grał główą rolę - fajny facet, dziekuję za rozmowę panie Andrzeju  :)

szczur portowy i szczur ksiązkowy - generalnie zachwyciły mnie te szczury- były w swoim wykonaniu po prostu genialnie, jak i scenografia :))))
zasiadłam i ja, ale nie spróbowąłam jajecznicy, tylko dlatego, ze  nie lubię zimnej jeść, a chciałam pognać na scenę, gdy ciepła była, gdy aktor zachęcał czyszcząc widelec, ale pan mężu mnie zatrzymał,,,,pffff  :P :)

ze szczurem laboratoryjnym, który w wyniku przeprowadzonych eksperymentów, myślał ze jest barankiem wielkanocnym :D

bo i któż z nas nie myśli o fruwaniu...? :)

 tak, tak, kiedyś wszystko zawiśnie ...:)
A tak poza tym nie wiem co się porobiło. Ale Młoda, która zarzekała się, że czytać nie będzie:
 - O co to, to nie! no chyba, że jak ja brat mnie nauczy ... - nagle, jakby dostała kopa intelektualnego, znalazłszy zapomniany elementarz zaczęła sama wałkować wyrazy. Nie wiem co jadła, bo powinnam sprawdzić skład chemiczny tego co połknęła, gdyż nie widzę innej przyczyny jak w jedzeniu, przez które to, dokonała sie w niej taka odmiana. A może to przez zęba? Przez dziurę dostał się tlen i zaczęła myśleć? Tak, tak, w końcu  nastapiła ta  historyczna chwila: oto zaczął się Młodej ruszać pierwszy ząb.  Córcia, odkrywszy ten fakt wpadla w płacz:
- A będzie krew?
- A nie wiem, a co?
- Bo ja sie boję....
- Spokojne, to nie boli, ale za to, jak wypadnie, obiecuję ci basen, co ty na to?
- Basen? hura!!!!! - po czym pognała przed lustro, gdzie zaczęła męczyć zęba.

Rano obudziła mnie rozmowa. Mooniek z synem rozwiązywali zadania matematyczne. Spojrząłam na zegarek Godzina dobiła mnie, bardziej niż kac:  o siódmej trzydzieści w niedzielę tak???
Ale Starszy zapisał się do udziału w Afliku matematycznym. No dobra, zapisać sie nie chciał, ale obiecałam mu telefon. Mało wychowawcze, ale syn potrafi czasami łapać pewen rzeczy, a z pasją liczy, więc w takim przypadku nie było innego wyjścia. Niech zmierzy się. Nie ważny jest wynik, ważny jest udział.

zadania przykładowe dla klasy III SP   :P :)

 Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, a każda kolejna rozpoczęta godzina kosztuje 2 zł. Ile zapłacimy za trzyipółgodzinne parkowanie?
A) 7 zł      B) 8 zł       C) 9 zł      D) 10 zł      E) 11 zł

. Jeśli liczbę, o której pomyślałem pomnożymy przez 2, a od uzyskanego wyniku odejmiemy 5, to otrzymamy 13. O jakiej liczbie pomyślałem?
 A) 6        B) 7       C) 8      D) 9      E) 10

. W klasie, która liczy 21 uczniów jest o 3 więcej chłopców niż dziewcząt. Ile dziewcząt jest w tej klasie?
A) 9      B) 10      C) 11     D) 12      E) 13

 Przedwczoraj Jacek powiedział: „Za trzy dni mam urodziny.” Kiedy są urodziny Jacka?
 A) wczoraj      B) dziś      C) jutro      D) pojutrze     E) za dwa dni

W miejsce każdej gwiazdki w napisie 6 * 5 * 4 * 3 * 2 * 1 wstawiamy znak „+” albo „–”, a następnie wykonujemy otrzymane działania. Którego wyniku nie możemy w ten sposób otrzymać? A) 12     B) 13      C) 15       D) 17       E) 19

. Sznurek długości jednego metra rozcięto na dwie części tak, że pierwsza część była cztery razy dłuższa od drugiej. O ile centymetrów pierwsza część była dłuższa od drugiej?
A) 60 cm      B) 65 cm       C) 70 cm      D) 75 cm       E) 80 cm


A tak poza tym kasztanowy szał, pobudza w dzieciach twórczość :):DDDDDDDD


i muzyczny kawałek .........6 komentarzy:

 1. Fajna muza..
  Mój Starszy też ma kopa matematycznego :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite Dzieci masz, no i musisz z tym żyć ;).

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż wstyd się przyznać, ale nie pamiętam kiedy ostatnio byłam w teatrze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też danwo nie byłam :),,,,zapomniałam jakie to cudowne uczcuice - bezprośredni odbiór sztuki :)

   Usuń