wtorek, 13 sierpnia 2013

Dzień Leworęcznych
Dzisiaj jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Leworęcznych.Wszystkim "lewakom" wszystkiego naj!!! :DDDDDSkąd się bierze leworęczność?

"Dotychczasowe badania nad podłożem ręczności - wskazują na trzy grupy czynników determinujących preferencję lewej ręki: genetyczne, patologiczne i kulturowe. Gdy oboje z rodziców są leworęczni, aż 46% dzieci tych par to również osoby leworęczne, podczas gdy przy praworęcznych rodzicach tylko 2%" - mówi prof. Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Badania wskazują, że leworęczny jest człowiekiem, który inaczej postrzega świat niż praworęczny, bo posługuje się innymi schematami myślenia i dlatego często rozwija również odmienne cechy charakteru.

Przyczyna takiego stanu znajduje się w najważniejszym organie kierowania i postrzegania u człowieka - w mózgu. Tajemnica tkwi w półkulach, które są zorganizowane krzyżowo-kontralateralnie, tzn. bodźce z jednej strony ciała są przetwarzane głównie w przeciwległej półkuli. Z przeciwległej półkuli są też wysyłane impulsy dla mięśni. Krótko mówiąc: prawa połowa ciała sterowana jest przez lewą część mózgu i odwrotnie.

Obydwie półkule mają różne funkcje fizjologiczne i odmienne obszary zadań. Lewa półkula (zmysłowo i ruchowo kontroluje prawą stronę ciała) posługuje się analitycznym, logiczno-językowym myśleniem i działa linearnie, podczas gdy prawa półkula preferuje myślenie syntetyczne, całościowe, które uwzględnia wiele powiązań jednocześnie. Leworęczni są zupełnie inni niż osoby praworęczne, ponieważ sterowanie, postrzeganie, reakcje, sposób widzenia spraw itp. podlegają innym procesom w mózgu.

U leworęcznych osób dominuje prawa półkula, odpowiedzialna za myślenie syntetyczne, całościowe i orientację przestrzenną, dlatego wiele osób leworęcznych to architekci, projektanci ogrodów, malarze. Ponadto, wielu menedżerów jest osobami leworęcznymi. Być może dlatego, że przejawiają zdolności do kompleksowego, syntetycznego myślenia oraz wykazują się dużą fantazją i pomysłowością.


na podstawie stronki:
http://www.leworecznosc.pl/index1.php?a=25Czy wiesz, że

Do lat siedemdziesiątych XX wieku powszechną praktyką było przestawianie osób leworęcznych na prawą rękę. Rodzice i nauczyciele stosując różne techniki (np. przywiązywanie lewej ręki do ciała lub do krzesła, bandażowanie czy wkładanie w gips) próbowali zmusić dzieci do pisania i wykonywania innych czynności za pomocą prawej dłoni. Na szczęście dzisiaj wiadomo, że przestawianie leworęcznego dziecka na pisanie prawą ręką jest bardzo szkodliwe. W rezultacie mogą pojawić się u niego zaburzenia pamięci, koncentracji, zaburzenia mowy, trudności w czytaniu i poprawnym pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia). Z kolei w Stanach Zjednoczonych istniał przez długi czas obowiązek rejestracji leworęcznych, co sprawiło, że w bardzo krótkim czasie liczba leworęcznych gwałtownie spadła. W dawnej Japonii restrykcje z powodu bycia leworęcznym były jeszcze większe i mogły stać się w przypadku kobiet przyczyną rozwodu. A ilu jest leworęcznych Polaków? Okazuje się, że 8% naszych rodaków to osoby leworęczne

Cały tekst: http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101856,6962290,Wszystko_o_leworecznosci.html#ixzz2br46lTi9
zdj z google


Leworęczni - nieuczciwe diabły?


Po łacinie leworęczność to sinistral - diabeł.


Francuskie słowo „gauche” oznacza osobę leworęczną, a także kogoś niezręcznego, niezdarnego, pozbawionego ogłady.

Włoskie słowo „mancini” może być użyte w znaczeniu „krzywy”, „zdeformowany” lub „nieuczciwy”.

Portugalskie słowo „kanhoto”, czyli „lewy”, występuje również w znaczeniu „słaby”, „kiepski”.

W angielskim zwrocie „cack-handed” słowo „cack” to odchody.


Krzywdzące mity


W przeszłości pogardzano ludźmi leworęcznymi i bano się ich. Nazywano ich wyrzutkami, degeneratami i komunistami. Uważano, że są gorsi, niezdarni, ich obecność miała przynosić pecha.

W dawnych utworach scenicznych złe postaci zawsze wkraczały na scenę z lewej strony. Diabeł najczęściej opisywany jest jako leworęczny. W wieku XIX i XX dzieci leworęczne były często zmuszane biciem do pisania prawą ręką.

Grecy i Rzymianie nosili obrączkę na lewej ręce, aby uchronić się przed złem, jakie w niej tkwiło. Uważa się, że toast wzniesiony lewą ręką jest nieszczery lub podszyty wrogością.
Leworęczni jak bogowie
Za to Inkowie oddawali cześć ludziom leworęcznym, a członkowie plemienia Zuni, żyjącego w Ameryce Północnej, wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście.http://www.mmwarszawa.pl/269642/2013/8/13/dzis-miedzynarodowy-dzien-leworecznych-niezdarni-gamonie-czy-zdolni-geniusze?category=news

Znani leworęczni:


Sławni leworęczni sportowcy:

Rafael Nadal, Monika Seles, Martina Navratilowa, Goran Ivanisevic, Mariusz Fyrstenberg. Sławni leworęczni muzycy to m.in.

Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan i Sting. Do słynnych leworęcznych malarzy należą

Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Henri de Toulouse-Lautrec i Pablo Picasso. 


Natomiast wybitni leworęczni uczeni to m.in.

Albert Einstein, fizjolog rosyjski Iwan P. Pawłow, i filozof niemiecki Friedrich Nietzsche.

W historii było też wielu leworęcznych wodzów i polityków, m.in.

John F. Kennedy, Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Benjamin Franklin, Gerald Ford, Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton, Fidel Castro. 

Znani polscy leworęczni to m.in.:

Emilia Krakowska, Ewa Gawryluk, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Jarzy Pilch, Katarzyna Glinka, Andrzej Mleczko, Piotr Bikont, Kaja Paschalska.

i ja - Arte :)))))))   ; P


Faktem jest jednak, że zarówno Adolf Hitler jak i Józef Stalin byli... też leworęczni.


:P


2 komentarze:

 1. Dziękuję a ten wykład :) Teraz już wiem o co chodzi choć dalej nie rozumiem, bo znam parę osób leworęcznych i nie są inni od prawo ręcznych. Denerwuje mnie to jak moja córa łapie coś zupełnie przypadkowo w lewą rękę a ktoś jej to zabiera i pcha w prawą albo mówią bierz w prawą... na razie operuje dwoma rękami i nie ma co oczekiwać, bo ma dopiero dwa lata. Ja np miałam być leworęczna, a że pani w zerówce powiedziała: chwytamy ołówek w prawą rękę to wzięłam, grzeczna byłam, ale wiele literek piszę odwrotnie, tak jak pisze się lewą....

  OdpowiedzUsuń
 2. A proszę. :)
  Dużo zabobonów krązy wokół leworęczności a przecież to nic takiego. Ale cóż teraz wiem skąd u mnie diabelska dusza, hahahahha

  Słusznie postępujesz, córki broń i niech robi jak chce - ma czas, a leworęcznośc to nic takiego strasznego.
  :D

  OdpowiedzUsuń